PGA 2008 PGA 2008 Poznań Game Arena
Tu narodził się międzynarodowy Poznań (video)

88 lat temu na terenach MTP rozpoczęła się Powszechna Wystawa Krajowa, zwana PeWuKą. Wystawa prezentowała dorobek odrodzonego państwa polskiego. Przez 138 dni aż 4,5 mln zwiedzających z całego świata podziwiało ekspozycje zgromadzone w 112 pawilonach na 65 hektarach powierzchni!

Powszechna Wystawa Krajowa, zwana przez dziennikarzy zdrobniale Pewuką, została zorganizowana w 1929 roku, z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej idea narodziła się w Warszawie, jednak dzięki targowym tradycjom Poznania oraz wysiłkowi ówczesnego prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego odbyć mogła się właśnie tutaj. Protektorat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki a na czele Komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski.

Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju, który na mapie Europy widniał krótko, bo zaledwie dekadę, po okresie niemal 150 lat politycznego niebytu. Od maja do września 112 pawilonów Pewuki zwiedziło 4,5 miliona osób z całego świata.

Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą pawilonów, atrakcjami i przede wszystkim - ciekawą ekspozycją. Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy, z której rozmachem dziś równać się mogą wyłącznie światowe wystawy EXPO.

Wystawa była gigantyczna. Zajęła 65 hektarów - tj. trzy razy większą powierzchnię niż współczesne Międzynarodowe Targi Poznańskie, największy obiekt wystawienniczy w dzisiejszej Polsce. Ekspozycję prezentowano w 112 obiektach. Ekspozycja Pewuki obejmowała polskie dokonania w dziedzinie przemysłu, handlu, rolnictwa, opieki społecznej, wychowania fizycznego, higieny i sportu oraz kulturę, sztukę i naukę. Na PeWuCe zaprezentowało się 1.427 wystawców.

PEWUKA - SIŁA MIASTOTWÓRCZA

Przygotowania do Wystawy trwały kilka lat. Poznań z prowincjonalnego miasta przeradzał się w metropolię. Pech chciał, że na ostatnim zakręcie, zimą 1928/1929 roku organizatorom Pewuki na drodze do sukcesu stanęły potężne mrozy. Słupek rtęci spadał do minus 30 stopni Celsjusza, a wciąż stawiano nowe pawilony, wykańczano Hotel Polonia, tworzono od podstaw tereny targowe w okolicach obecnej Areny, przebudowywano dworzec tworząc wejście zachodnie, układano torowiska, rozbudowywano Palmiarnię... Mimo to udało się. Architekturą Wystawy i Poznania zachwycali się goście z całego kraju i świata.

Wiele z obiektów wybudowanych z okazji Pewuki służy Poznaniowi do dziś, są to m.in. pawilon 3A MTP, Dworzec Zachodni, Collegium Chemicum, Collegium Anatomicum czy Hotel Polonia (dziś szpital wojskowy).


Wstecz

 
 
s
alternative baner 1
alternative baner 2
alternative baner 3
 
test