PGA 2008 PGA 2008 Poznań Game Arena

Tradycja i rozwój

Historia MTP

1921 - Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w roku 1921. Są więc jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach 28 maja - 5 czerwca odbył się  I Targ Poznański, wystawa o charakterze krajowym.

1927 - przystąpienie do Światowego Zrzeszenia Przemysłu Targowego UFI

1929 - Powszechna Wystawa Krajowa (PWK) - zorganizowana z inicjatywy Cyryla Ratajskiego stanowiła przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski. Ekspozycje na 65 hektarach zwiedziło 4,5 miliona osób.

Lata trzydzieste to rozkwit Targów, zajmują 4 miejsce w Europie jako organizator międzynarodowych wydarzeń handlowych w Europie. Lata czterdzieste to okres odbudowy ze zniszczeń wojennych. Kolejne lata dla Międzynarodowych Targów Poznańskich to rozwój zarówno programu wystawienniczego targów i salonów specjalistycznych, jak i niezbędnej do jego realizacji bazy - przestronnych, nowocześnie wyposażonych pawilonów oraz infrastruktury uzupełniającej.

1947 - Pierwsze po wojnie XX Międzynarodowe Targi Poznańskie

1955 - przebudowa Wieży Górnośląskiej, która przybrała kształt Iglicy.

1956- wybuch strajku generalnego przeciwko władzom komunistycznym w Poznaniu, wydarzenia z 28 czerwca toczyły się na oczach tysięcy gości targowych z kraju i ze świata.

1958 - zapadła decyzja o organizowaniu targów dwa razy w roku - wiosną i  jesienią.

Lata 60-te - gwałtowny rozwój Targów, zaczyna brakować powierzchni wystawienniczej. Zaczęto organizować ekspozycje poza dotychczasowymi terenami targowymi: nad Jeziorem Kierskim, w Edwardowie, w Parku Wilsona.

1973 - podział tradycyjnej imprezy czerwcowej na Międzynarodowe Targi Techniczne, które odbywały się w czerwcu oraz na Międzynarodowe Targi Artykułów Konsumpcyjnych  TAKON ( wrzesień). W tym czasie wyspecjalizowały się następujące wydarzenia: Salmed, Poligrafia, Drema, Intermasz.

1990 - przekształcenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa.

2015 - komunalizacja Międzynarodowych Targów Poznańskich, które stają się w 100% własnością miasta Poznania

Z roku na rok Targi zmieniają swoje oblicze, modernizują stare pawilony, prowadzą szereg nowych inwestycji.

Dziś Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 60 % udziałów w rynku targowym w Polsce i są pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. MTP należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata (UFI - Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex - Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych).

 
 
s
alternative baner 1
alternative baner 2
alternative baner 3
 
test