PGA 2008 PGA 2008 Poznań Game Arena

95-lecie MTP

Jubileusz 95-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich

Rok 2016 jest dla nas wyjątkowy z dwóch względów. 28 maja 1921r. odbył się pierwszy Targ Poznański, który zapoczątkował naszą historię. To był ważny moment dla poznaniaków, dla których Targi stały się symbolem wielkości naszego miasta. Dziś Targi obchodzą 95 rocznicę swego istnienia i są najważniejszym ośrodkiem targowym w naszej części Europy, organizującym wydarzenia o międzynarodowym zasięgu.

Rok 2016 to również Konkurs Skrzypcowy im. H.Wieniawskiego, którego jesteśmy dumnym sponsorem. Odbywający się w cyklu pięcioletnim Konkurs ma ustaloną renomę na całym świecie i cieszy się ogromną popularnością.

motyw.jpg

Wszystko zaczęło się w 1921 roku...

Innowacyjność, dynamika, promocja nowości i nieszablonowych rozwiązań – to wartości które przyświecały nam wtedy i są dla nas istotne również dziś, prawie 100 lat później. O swojej historii mówimy więc przez pryzmat innowacyjności i energii, ale też przyjazności i otwartości na relacje międzyludzkie. Dziś trudno wyobrazić sobie Poznań bez targów – miejsca największych imprez targowych, konferencji, koncertów gwiazd – najbardziej rozpoznawalnej marki targów w Polsce.

W ciągu zaledwie kilku kolejnych lat od pierwszego targu Targi Poznańskie okrzepły, rozwinęły się, i już od 1925 roku stały się imprezą międzynarodową. Dwa lata później wstąpiły do Związku Targów Międzynarodowych (Union des Foires Internationales – UFI), a organizując w 1930 roku w Poznaniu kongres statutowy UFI, stały się członkiem-założycielem tej organizacji. Tuż przed wybuchem II wojny światowej poznańskie targi były już na czwartym miejscu w Europie – po targach w Lipsku, Lyonie i Mediolanie. Unosiła się nad nimi legenda Powszechnej Wystawy Krajowej zorganizowanej w 1929 roku na terenach MTP i w ich pobliżu. PeWuKa była wydarzeniem bez precedensu, „wielkim przeglądem dorobku gospodarczego i kulturalnego całego narodu oraz widomym symbolem zjednoczenia dziesięć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości” – jak powiedział otwierając ją 16 maja 1929 roku, prezydent RP Ignacy Mościcki.

Na przestrzeni lat targi rozwijały się, zmieniały formułę i swój charakter. Niezmienna pozostała idea. Idea spotkań i wymiany wiedzy, doświadczeń, kontaktów. W latach realnego socjalizmu ekspozycja odbywających się w czerwcu Międzynarodowych Targów Poznańskich była podzielona na pawilony narodowe. Dominowały oczywiście amerykański i radziecki. Targi trwały od dwóch do trzech tygodni, zwiedzających liczyło się w milionach. Na targach musiało się być. Tu wkraczało się w inny, bardziej kolorowy, ładniejszy świat. W latach 90. przyjeżdżało się do Poznania by nawiązać kontakty biznesowe. Dziś targi i wydarzenia odpowiadają swoją formułą na oczekiwania firm działających w danej branży, zmieniającą się sytuację rynkową i zmiany technologiczne.

Poznańskie Targi to ogromne koło zamachowe promocji Polski i Poznania w świecie, to niezmiennie czynnik miastotwórczy. Międzynarodowe Targi Poznańskie, nieprzerwanie, od dziesięcioleci – oprócz imprez targowych – organizują, współorganizują, wspierają, patronują, sponsorują niezliczone konferencje i kongresy, różne wystawy, wydarzenia kulturalne i sportowe oraz instytucje naukowe i społeczne. Wciąż są wyraźnym i cenionym symbolem miasta, z którego poznaniacy mogą być dumni.

Targi Poznańskie kiedyś i dziś - proszę użyć suwaka, aby przesunąć zdjęcie

Tak wyglądało wejście na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku. W tle widać Wieżę Górnośląską, zaprojektowaną przez architekta Hansa Poelziga, która była inspiracją dla twórców kultowego filmu „Metropolis”. Dziś w jej miejscu stoi Iglica, jeden z symboli MTP i Poznania. Ujęcie drugie to rok 2015 i widok na główne wejście na targi oraz nowoczesny przeszklony Hol Wschodni. Po lewej widoczny również budynek Centrum Targowego.

 

autor_witold_czarnecki-foto_atelier_rube
9848wiecz-fot-maciej_kuszela_hol_wschodn

Rok 1929. Hala Centralna stanowiąca reprezentacyjne wejście na Powszechną Wystawę Krajową. Front pawilonu, którego autorem projektu był Roger Sławski, zdobiła 35-metrowa wieża z orłem i rzymską dziesiątką na szczycie, która służyła również celom iluminacyjnym. Po prawej możemy zobaczyć jak zabytkowa część pawilonu 3A prezentuje się współcześnie.

 

a-436_3_rok_1929_na_wiezy_widoczny_orzel
2007_fot-maciej_kuszela_paw_3_iglica_ran

Pałac Targowy nie bez kozery nazywał się pałacem! Po lewej możemy zobaczyć jak ten monumentalny, klasyczny budynek autorstwa Stefana Cybichowskiego wyglądał w czasach swej świetności w 1926 roku. Dziś pawilon 12 ma również w sobie sporo uroku i budzi zaciekawienie targowych gości.

 

palac_targowy-dzisiejszy_pawilon_nr_12-f
2007_fot-maciej_kuszela_paw_12_1200.jpg

Tak prezentował się Plac Marka, zaprojektowany przez Rogera Sławskiego, w 1929 roku. Przylegające elewacje hal z kolumnami stworzyły wokół tego placu zachwycającą kolumnadę. Pośrodku placu znajdowały się dwie imponujące fontanny: akt z delfinem na środku sadzawki autorstwa Marcina Rożka oraz obelisk z czterema figurami faunów autorstwa Adolfa Berezowskiego i Jana Golińskiego. Był to jedyny plac w Polsce nazwany imieniem słynnego ewangelisty. Plac kojarzono z weneckim placem Świętego Marka, co zaowocowało nazwą używaną na targach do dzisiaj.

 

pewuka_1929_2.jpg
2014_motor_show_marek_bajon_ms_dach-1_of

A to już widok na Targi z lotu ptaka. Po lewej widać Międzynarodowe Targi Poznańskie od strony zachodniej z czasów Powszechnej Wystawy Krajowej. Po prawej czasy współczesne i rok 2013. Widać jak bardzo zmieniła się ta część miasta.

 

3-pewuka_od_strony_zachoniej_1929_jpg.jp
2013-09-21-poznan_1300.jpg


Wielu poznaniaków jeszcze do dziś z sentymentem wspomina wielką kulę z literą P po środku, która w latach 70-tych zdobiła wejście na Targi. Dziś Iglica to najczęściej fotografowane miejsce na MTP. Szczególnie ci, którzy odwiedzają nas po praz pierwszy, muszą mieć na pamiątkę selfie z naszą targową „rakietą” (jak czasem nazywają ją dzieci).

 

18-1995.JPG
iglica_wspolczesnie_1279.jpg

Ciąg dalszy nastąpi - zapraszamy do odwiedzania strony!

 

  
 
s
alternative baner 1
alternative baner 2
alternative baner 3
 
test